İsa Mesih

Sonsuz Yaşamı Keşfetmek

Size bir doktor lazım! Tanrı size şöyle diyor: “Yaptıklarını gördüm, Ama onları iyileştirip yol göstereceğim” (Yeşaya: 57 : 18). Tanrı (size) şöyle sesleniyor(söylüyor): “Yaptıklarını gördüm, Ama onları iyileştirip yol göstereceğim” (Yeşaya 57:18). Sizce Tanrı nasıl şifa (iyileştirebilir) verir? Bunu, İsa Mesih’i dünyaya göndererek, bütün günahkarların günahları için ölerek ve ölümden dirilerek sonsuz yaşamı onlara sağlar. “…şifa getiren doğruluk güneşi doğacak”(Malaki 4:2). Felçli adam İsa’ya getirildiğinde, İsa felçlinin günahlarını bağışladı. Bunu gören(bilen) Ferisilerse yalnız Tanrı’nın günahları bağışlayacağını biliyorlardı. Kendi aralarında: “Bunun üzerine bazı din bilginleri içlerinden, “Bu adam Tanrı’ya küfrediyor!” dediler. Onların ne düşündüklerini bilen İsa dedi ki, “Yüreğinizde neden kötü düşüncelere yer veriyorsunuz? Hangisi daha kolay? ‘Günahların bağışlandı’ demek mi, yoksa ‘Kalk, yürü’ demek mi? Ne var ki, İnsanoğlu’nun yeryüzünde günahları bağışlama yetkisine sahip olduğunu bilesiniz diye…” Sonra felçliye, “Kalk, yatağını topla, evine git!” dedi (Matta 9:3-6).

Çözümlenemez (bağışlanamaz, esas olan) hastalıklarımız olan günahı ve ölümü yalnız TANRI iyileştirebilir. İsa, beden almış olan Tanrı, Kutsal olan yalnız şifa verebilir(iyileştirebilir).
Yürekten içtenlikle şunun için dua etmelisin, “Şifa ver bana, ya RAB, O zaman iyi olurum” (Yeremya 17:14). “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.

Eğer bu sizin duanız ise ve bunu gerçekten istiyorsanız, bu durumda İsa Mesih’in öğrenciler olmuş ve bağışlanmış olursunuz. Bunun anlamı şudur ki, O’nun Kilisesi’nde(yle) bir bütün olmalı, O’nun mutlak(şaşmaz) olan Kutsal Söz’ünü imanla(sadaketle) öğretmeli ve uygulamalıyız. İsa Şöyle dedi; “ Çarmıhı al ve beni izle”(Markos 10:21).

Kesinlikle herkesin bir ya da birden çok doktora gitme ihtiyacı olur, en azından tam bir sağlık kontolünden geçmelidir. Eğer açıklayamadığınız(anlayamadığınız) bir ağrınız ya da bir sızınız varsa, aile doktorunuza gidip hastalığınızı öğrenmelisiniz. Bir hastalığınız varsa, bunun için size bir ilaç yazmalıdır. Fakat doktora gitmeden önce de hastalığınızı(rahatsızlığınızı) kabul etmeli ve yardımı için gitmeli, verdiği tedaviyi kabul etmelisiniz. Bugünlerde sağlık hizmetlerinin pahalılığıyla birlikte bir doktora ihtiyacımız olduğunu düşünmek ise bizi endişe veriyor!

Sizlere bir şey söylemek istiyorum ki, bir doktor ki bütün hastalıklarınızı iyiliştiriyor ve sizden bir kuruş bile talep etmiyor. Fakat büyük olasılıkla asıl problem sizin bu sorununuzu bilmiyor oluşunuz ve ölümcül hastalığınızı kabul etmeyişiniz. Doğrusu bunu biliyorsunuz sadece bunu kabul etmiyorsunuz. Siz doktorunuzu reddedenlerdensiniz. Bütün bu sağlık sorunlarını konuşmalarımız bir yana, bizi hayrete düşüren hastalığımızın, artık dünya üzerinde tam olarak affedildiğidir. Kutsal Kitap bu hastalığa “Günah” demektedir. Bu salgın hastalık gibidir ve Sağlık Bakanlığı ve Genel Cerrah bile bunu en kötü rüyalarında canlandıramazlar. Bu hastalık Ebola Virüs’ünden daha ölümcül bir hastalıktır.

Rab şöyle dedi: “Yürek her şeyden daha aldatıcıdır, iyileşmez, Onu kim anlayabilir?” (Yeremya 17:9). Sen bunu inkar etmeye çalışırken, Rab şöyle devam ediyor: “Ben RAB, herkesi davranışlarına, Yaptıklarının sonucuna göre ödüllendirmek için Yüreği yoklar, düşünceyi denerim”(Yeremya 17:10).

O yüreğinin ta derinliklerini bilir. Bunu bildiği gibi hiçbir şey çalmayacağını, kimi daha çok kıskanacağını da bilir bunun yanı sıra öldürmeyeceğini, sana karşı suç işleyenlerdense nefret edeceğini de bilir. Zina etmeyeceğini, bir eşe sahipken gizliden gizliye arzulayacağını da bilir. Ve en kötü olanı ise, her ne olursa olsun yaptığın iyilikler, Tanrı’yı ya da komşunu sevdiğin için değil, kendini sevdiğin için yaparsın.

İsa’nın zamanında genç, zengin bir adam vardı (Markos 10: 17-22). [ İsa yola çıkarken, biri koşarak yanına geldi. Önünde diz çöküp O’na, “İyi öğretmenim, sonsuz yaşama kavuşmak için ne yapmalıyım?” diye sordu. İsa, “Bana neden iyi diyorsun?” dedi. “İyi olan yalnız biri var, O da Tanrı’dır. O’nun buyruklarını biliyorsun: ‘Adam öldürmeyeceksin, zina etmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan yere tanıklık etmeyeceksin, kimsenin hakkını yemeyeceksin, annene babana saygı göstereceksin.'” Adam, “Öğretmenim, bunların hepsini gençliğimden beri yerine getiriyorum dedi. Ona sevgiyle bakan İsa, “Bir eksiğin var” dedi. “Git neyin varsa sat, parasını yoksullara ver; böylece gökte hazinen olur. Sonra gel, beni izle.” Bu sözler üzerine adamın yüzü asıldı, üzüntü içinde oradan uzaklaştı. Çünkü çok malı vardı.]

İsa’ya sonsuz yaşamı nasıl miras alacağı hakkında soru sordu. Yere çöktü ve On Buyruk’u çocukluğundan beri eksiksiz yerine getirdiğini söyledi. O herkesin takdir ettiği, saygın biriydi. Fakat İsa, mükemmel olan Hekim, ona duymak istemediği bir söz söyledi. İsa şöyle dedi, “Bir eksiğin var dedi. Git neyin varsa sat, parasını yoksullara ver; böylece gökte hazinen olur. Sonra gel, beni izle” (Markos 10:21). O parayı Tanrı’yı ya da komşusunu sevdiğinden daha çok seviyordu.

İyi olan doktorumuz her zaman bizim sağlığımız için en iyisini söylemektedir. Kutsal Kitap’ta şöyle diyor, İsa genç adamın sağlık durumu için konuşurken “ O’na sevgiyle baktı ” (Markos 10:21). İsa şunu bilmenizi istiyor, eğer siz de böyle bir amaca hizmet ediyorsanız, ruhsal olarak iyi durumda değilsiniz. Ölümcül bir hastalığın pençesindesiniz. Ve bu teşhisi ve tedaviyi kabul etmezseniz, sonucu cehennemde Tanrı’nın sonsuz yaşamından ayrılmak olacaktır. “Çünkü günahın ücreti ölüm”(Romalılar 6:23). Yargı gününde, “İnsanoğlu meleklerini gönderecek, onlar da insanları günaha düşüren her şeyi, kötülük yapan herkesi O’nun egemenliğinden toplayıp kızgın fırına atacaklar. Orada ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır” (Matta 13:41-42).

İsa şöyle dedi, “Sağlamların değil, hastaların hekime ihtiyacı var.Gidin de, ‘Ben kurban değil, merhamet isterim’ sözünün anlamını öğrenin. Çünkü ben doğru kişileri değil, günahkârları çağırmaya geldim” (Matta 9:12-13). İsa o dönemin dindar adamlarıyla, kendilerinin dindar davranışlarıyla(yaşantılarıyla) sonsuz yaşamı hakettiklerini düşünen bu adamlarla konuşuyordu. Onlar kendilerini sağlıklı olarak görüyorlardı(düşünüyorlardı). İsa ise onlara, günahın hak edilmiş olan bu illetinden yalnız kendisinin kurtarabileceğini söylüyordu. Eğer hastalığa koyduğu bu teşhisi reddetmeye devam ederlerse, ne yazık ki bunun sonuçlarına da katlanmak zorunda olduklarını söylüyordu.

Eğer tövbe ederlerse ve Tanrı’nın teşhisini inkar etmek vazgeçerlerse, onlara sonsuza dek süren şifayı söz veriyordu. İsa, dünyadaki hizmeti boyunca insanların tüm hastalıklarını iyileştirdi. Hatta ölümden de dirildi. Bundan sonra İsa öğrencilerine şöyle dedi, “Devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Tanrı Egemenliği’ne girmesinden daha kolaydır” (Markos 10:25), onlar ise kurtuluşun nasıl olacağını merak etti. İsa şöyle yanıtladı, “İnsanlar için bu imkânsız, ama Tanrı için değil. Tanrı için her şey mümkündür” (Markos 10:27).

Kutsal Kitap’ın mesajı budur, biz kendi kendimizi iyileştiremeyiz. Kendi kendimizi düzeltemeyiz. Kendi kendimize hakim olamayız. İyi olamayız ya da psikolojik sorunlarımıza ya da kendi kendimize yetecek çözümler bulamayız. Bütün tedavilerimiz için yeterli parayı ödeyemeyiz. Yalnız RAB’bin kendisi bizi bütün bu günah ve ölümden kurtarabilir.
Amin.

Greg Reynolds